Pages Menu

Bielizna z wełny merino – poznaj właściwości niezwykłego runa! Cz.I

W poprzednich wpisach pisaliśmy o tym, że bielizna termoaktywna i termiczna swoje właściwości zawdzięcza specjalistycznym materiałom oraz szczególnej budowie włókien, które sprawiają, że wykazuje szereg charakterystycznych właściwości. Syntetyczne włókna umożliwiają jej bowiem szybkie odparowywanie wilgoci z powierzchni ciała, utrzymanie optymalnej (w przypadku bielizny termoaktywnej) lub oddawanie temperatury wytworzonej przez ciało i dogrzewanie go (w przypadku bielizny termicznej) oraz swobodną cyrkulację powietrza. Mogłoby się wydawać,  że specjalistyczne materiały całkowicie zdominowały rynek bielizny funkcyjnej, tymczasem coraz większą popularność zyskują modele wykonane z wełny. Jak to możliwe, że zwykła wełna, może mieć parametry porównywalne z materiałami stworzonymi z myślą o szczególnych potrzebach sportowców? Otóż może – i co więcej, naprawdę nieźle sobie z tym radzi. A przy tym, nie jest taka zwykła – jej właściwości wynikają bezpośrednio z warunków, w jakich przyszło jej rosnąć – na grzbietach nowozelandzkich owiec, które na miejsce do życia wybrały sobie wysokie, skaliste i wyjątkowo nieprzyjazne góry. To właśnie one sprawiły, że wełna z merynosów posiada unikatowe właściwości, tak chętnie wykorzystywane przy tworzeniu bielizny termoaktywnej. I właśnie je weźmiemy pod lupę w dzisiejszym artykule.   

Wełna merynosów – czym się różni od zwykłej wełny?

Jak już wspomnieliśmy wełna merynosów to runo pozyskiwane od mieszkających wysoko w górach nowozelandzkich owiec. Ekstremalne warunki, skrajne temperatury, silny i przeszywający wiatr sprawiły, że merynosy musiały wykształcić wełnę, która zapewni im ochronę przed zmienną aurą, chłodem oraz silnym wiatrem. Ważne jest także to, że na terenach zamieszkanych przez owce latem temperatury wahają się tu w okolicach +30ºC, zaś zimą spadają do -30ºC – wełna musiała zatem mieć taką strukturę, zapewniać owcom ochronę o każdej porze roku. Tym, co ją wyróżnia i pozwala sprawdzać się w tak skrajnych warunkach jest wyjątkowa budowa – jej włókna są kilkakrotnie cieńsze od włókien runa owiec zamieszkujących niziny. I choć może się to wydawać mało istotne, w rzeczywistości ma ogromne znaczenie dla właściwości wełny merino i sprawia, że są tak unikalne.

Wszystko sprowadza się do tego, że im cieńsze włókna, tym ich więcej, a im więcej włókien – tym więcej powietrznych poduszek, które znajdują się pomiędzy nimi. Poduszki z kolei doskonale sprawdzają się jako czynnik izolujący, dlatego też merino posiada doskonałe właściwości termoregulacyjne. To właśnie one wykorzystywane są przy tworzeniu bielizny termoaktywnej i termicznej Brubeck, chroniąc organizm przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi.

No votes yet.
Please wait...