Pages Menu

Wszystko co powinieneś wiedzieć o bieliźnie termoaktywnej, czyli co to jest, jak działa i kiedy warto ją zakładać. Cz. II – budowa i działanie

W poprzednim wpisie staraliśmy się przybliżyć Wam nieco podstawową funkcję bielizny termoaktywnej, czyli wpieranie organizmu w procesie pocenia i odprowadzaniu nadmiaru ciepła. Więcej na ten temat przeczytacie TUTAJ, dziś z kolei skupimy się na konkretach: jakie właściwości posiada bielizna termoaktywna.

Bielizna termoaktywna tworzona jest ze specjalistycznych materiałów o wyjątkowych właściwościach. Mogą być wykonane z włókien syntetycznych, takich jak polipropylen, poliamid lub połączenia obuy tych materiałów lub z naturalnych włókien pochodzenia naturalnego np. z wełny merynosów. Zarówno jedne, jak i drugie cechują się specjalną strukturą włókien, które umożliwiają sprawne i szybkie odprowadzenie wilgoci i pary wodnej z powierzchni skóry, dzięki czemu pozostaje sucha. Jednocześnie, właściwości włókien pozwalają na równie szybkie odparowanie pary wodnej z włókien, dzięki czemu sama odzież termoaktywna nie absorbuje wilgoci i nie nasiąka nią. Wszystko to sprawia, że nawet podczas intensywnego wysiłku, gdy pot leje się strumieniami, Twoja skóra i ubranie pozostaną suche i pozwolą na zachowanie maksymalnego komfortu. Jest to o tyle istotne, że mokra skóra i skóra będąca w bezpośrednim kontakcie z wilgotnym ubraniem wychładza się kilkakrotnie szybciej, niż sucha – a stąd już prosta droga do przeziębienia i infekcji. Działanie bielizny termoaktywnej jest proste – różnica temperatur pomiędzy ciałem a otoczeniem ułatwia odparowanie wilgoci, a specjalna struktura włókien usprawnia ten proces sprawiając, że przebiega niemal niezauważalnie. Wszystko to wiąże się także z jeszcze jedną cechą, z której słynie bielizna termoaktywna – oddychalnością. Dzięki niej oraz specjalnie zaprojektowanym i umieszczonym w newralgicznych rejonach strefom o podwyższonej wentylacji, ubrania funkcyjne umożliwiają płynną cyrkulację powietrza.

Kolejna kwestią, charakterystyczna dla bielizny termoaktywnej jest fakt, że włókna wykorzystywane przy jej produkcji ułatwiają organizmowi utrzymanie optymalnej dla niego temperatury. Kluczowy jest tu przymiotnik „optymalny”, bowiem zadaniem ten typu bielizny, w przeciwieństwie do bielizny termicznej, nie jest ogrzewać ani rozgrzewanie. Bielizna termoaktywna utrzymuje ciepło oddane przez organizm i izoluje go od panujących na zewnątrz warunków atmosferycznych, dzięki czemu nie dopuszcza do jego wychłodzenia.

No votes yet.
Please wait...